Обо мне

Моя фотография
Иваново, Russia
Региональное отделение ОНИОО "Космопоиск"...... Сайт:Космопоиск-Иваново Twitter:Космопоиск-Иваново

среда, 28 августа 2013 г.

Круги на полях Польши 24.08.2013 (Poland crop circles 2013)


W Wylatowie odnaleziono najprawdopodobniej pierwsze w Polsce kręgi w kukurydzy

Informacja SMS o nich dotarła w sobotnie przedpołudnie wraz z dokładną lokalizacją - "przy zjeździe od DK 15 w kierunku Chabska, niedaleko pomnika". Dokładną lokalizację pokazuje mapa na końcu artykułu.
 Zastanawiające było jak znaleziono kręgi w roślinach wysokości 2,5-3m. Problem wyjaśnił się po dotarciu na miejsce. Pierwszy krąg, o średnicy ok. 7-8m znajduje się tuż przy drodze (asfalt - rów - 2 rzędy roślin - kolejne rzędy już położone). Za pierwszym kręgiem, po pokonaniu 4-6 rzędów roślin znajduje się drugi, nieco większy krąg o średnicy ok. 12-13 metrów.
Stwierdzono na miejscu wcześniejszą obecność co najmniej kilku osób (odciski butów na glebie), w tym jednej we wczesnych godzinach porannych. Nie jest możliwe jednoznaczne powiązanie ich z momentem powstania kręgów.
Większość roślin jest złamana, a znaczna część ma oderwaną łodygę, ukruszoną przy korzeniu, dzięki czemu można ustalić, że kręgi powstały nie wcześniej niż 24-25. sierpnia.
Tyle fakty...

Subiektywna ocena [Adam P.]

Trudno ocenić te kręgi. Wykonane dosłownie o 2 źdźbła od drogi, wiele połamań, urwań roślin, ślady butów, precyzja... No właśnie, co znaczy precyzja w tym wypadku? [Tu już za bardzo zagłębiamy się w naturę KZ, czy wykazujące się dużą precyzją są "prawdziwe" czy wręcz przeciwnie?] "Ślady butów"... owszem były, ale czyje? w ciągu 3 dni mogło tam wejść sporo przypadkowych osób z ciekawości i równie dobrze urwań i połamań [sam mogłem sporo nabroić].
W temacie kręgów przeprowadzałem sporo doświadczeń  m.in. (test 1 , test 2 ) także w kukurydzy. Kukurydza jest wymagająca z wielu powodów. Jednym z nich jest "deptanie" jej w wymaganym kierunku. Jest to trudne. Tutaj efekty są lepsze od spodziewanych.
Podsumowując... Wg mojej oceny z 90% pewnością ktoś zaspokoił swoją ciekawość "jak to się robi w kukurydzy?" i wyszło mu to nadspodziewanie dobrze.
Nie wygląda to efektownie, ale dla szerokiej gamy  badaczy jest to coś ciekawego do obejrzenia.
  
Artykuł dodał(a):
Adam PiekuКомментариев нет:

Отправить комментарий